Sandhult-Sandareds Elhandel
Sandhult-Sandareds Elhandel erbjuder kvartspris, fast och rörligt i elområde SE1, SE2, SE3. Sandhult-Sandareds Elhandel marknadsför 100 % förnybar el (utan kärnkraft). Aktuellt jämförpris för ett rörligt-avtal vid 5 000 kWh/år finns i tabellen nedan. Observera att vissa avtal endast gäller nya kunder.
Byt elavtal
Tre rikstäckande elbolag du kan teckna direkt i hela Sverige (SE1–SE4):
Jämför elavtal på några sekunder
Välj elområde och förbrukning. Se priser direkt – ingen e-post eller registrering behövs.
Se live elpriser just nuAktuella elavtal från Sandhult-Sandareds Elhandel
Bolagets billigaste avtal av typen rörligt ligger på 130,2 öre/kWh vid 5 000 kWh/år i SE3. Medianen bland 79 jämförbara avtal är 133,8 öre, så avtalet ligger 3,6 öre under — ungefär 181 kronor billigare per år.
| Avtalstyp | 5 000 kWh | Åtgärd |
|---|---|---|
| Rörligt | 130,18 öre/kWh | Till Sandhult-Sandareds |
| Fast | 129,63 öre/kWh | Till Sandhult-Sandareds |
| Kvartspris | 125,76 öre/kWh | Till Sandhult-Sandareds |
Fast avgift hos Sandhult-Sandareds Elhandel i SE3: 25 kr/mån, inklusive moms, för avtalet som är billigast vid 5 000 kWh. Avgiften ingår redan i jämförpriset.
Jämförpris inkl. moms och alla avgifter.
Jämför Sandhult-Sandareds Elhandel med andra elbolag
Elbolagen närmast Sandhult-Sandareds Elhandel i pris för avtal av typen rörligt i SE3 vid 5 000 kWh/år, billigare alternativ först (jämförpris inklusive påslag, avgifter och moms).
| Elbolag | Jämförpris | Åtgärd |
|---|---|---|
| Östra Kinds Elkraft | 129,85 öre/kWh0,33 öre billigare | Visa → |
| Varbergsortens Elförsäljning | 129,96 öre/kWh0,21 öre billigare | Visa → |
| Hallstaviks Elverk | 129,97 öre/kWh0,20 öre billigare | Visa → |
| Grästorp Energi | 130,24 öre/kWh0,06 öre dyrare | Visa → |
| Skellefteå Kraft | 130,31 öre/kWh0,13 öre dyrare | Se erbjudande |
Vanliga frågor om Sandhult-Sandareds Elhandel
Vad kostar Sandhult-Sandareds Elhandels rörliga elavtal?
Jämförpriset för Sandhult-Sandareds Elhandels rörliga avtal varierar löpande med spotpriset och skiljer sig mellan elområden — se den aktuella nivån för SE3 i tabellen ovan. Jämför alltid mot andra elbolag innan du tecknar, eftersom rangordningen kan ändras när spotpriset rör sig.
Har Sandhult-Sandareds Elhandel förnybar el?
Ja, Sandhult-Sandareds Elhandel marknadsför sina avtal som 100 % förnybar el (vatten).
I vilka elområden finns Sandhult-Sandareds Elhandel?
Sandhult-Sandareds Elhandel erbjuder elavtal i elområde SE1, SE2, SE3. Elhandel är frikopplad från elnätet, så du kan teckna avtal med Sandhult-Sandareds Elhandel oavsett vem som äger elnätet där du bor.
Har Sandhult-Sandareds Elhandel bindningstid?
Sandhult-Sandareds Elhandel har både avtal utan bindningstid (rörligt pris) och fastprisavtal som binder dig under avtalsperioden. Uppsägningstiden är 1 månad på något av avtalen – kontrollera villkoren för just det avtal du väljer.
Hur byter jag till Sandhult-Sandareds Elhandel?
Du tecknar avtalet direkt hos Sandhult-Sandareds Elhandel och signerar med BankID. Sandhult-Sandareds Elhandel sköter uppsägningen av ditt nuvarande elavtal åt dig — du behöver inte kontakta din gamla leverantör. Själva bytet ska kunna genomföras inom tre veckor, räknat från att en eventuell uppsägningstid hos ditt nuvarande bolag har löpt ut, och strömmen bryts aldrig under bytet.
Är Sandhult-Sandareds Elhandel billigast för mig?
Sandhult-Sandareds Elhandels billigaste avtal av typen rörligt ligger just nu på plats 23 av 79 i SE3 vid 5 000 kWh/år. Det beror också på din årsförbrukning och vilken avtalstyp du väljer. Ett lågt påslag kan ätas upp av en hög månadsavgift vid låg förbrukning, och tvärtom. Jämför därför totalkostnaden per år — inte bara öre/kWh — mot andra elbolag innan du tecknar.
Varifrån kommer priserna för Sandhult-Sandareds Elhandel på Ellerva?
Jämförpriser vid 5 000 kWh/år inklusive moms, påslag och avgifter, uppdaterade flera gånger per dag. Villkoren bekräftas hos Sandhult-Sandareds Elhandel.
Jämför med andra elbolag
Se alla elbolag i Sverige, läs vilket som är bästa elbolaget i vår genomgång, eller ta reda på hur du gör för att byta elleverantör.
